
I don't know of many people out there that don't buy bread or bread products. I am about to tell you the best place to save money on Bread. I went to a class by
last night and it was the most amazing class I've ever been to. They teach you how to make their bread. You can make so many things from the same recipe. You can make White or Wheat breads, bread sticks, buns, cinnamon rolls, cream cheese twist, pizza, the sky is the limit. Their classes are $20.00 well worth the money. It costs approximately $.25 a loaf for bread so that saves you at least $2.00 a loaf. Even if someone has given you the recipe like in my case going to the class made my bread 100 times better. Check out their site. If you don't live in the area you can buy a DVD for around $21.00 Even better I've been told you can make gluten free bread (great for my family. Both my brother and sister have celiac's disease and cannot eat bread products as well as anything with Gluten.)
If you do anything I say on this site. Check out their site and see why it's so amazing. It will save you so much money!
I'll add some pictures of what I am making tonight!
No comments:
Post a Comment